Počet výsledků: 48

Otevřít filtraci

Nízký krevní tlak je lidové označení pro hypotenzi. Viz také krevní tlak, vysoký krevní tlak (hypertenze).

Diastolický krevní tlak je tlak krve v tepnách během diastoly. Normální hodnota diastolického krevního tlaku u mladého dospělého člověka je přibližně 80 mmHg. Viz také systolický krevní tlak. Viz také diastola, krevní tlak.

Krevní tlak je tlak krve v tepnách, který dosahuje maximální hodnoty při systole a minimální hodnoty při diastole. Normální hodnota systolického/diastolického krevního tlaku u mladého dospělého člověka je přibližně 120/80 mmHg. Viz také krev.

Vysoký krevní tlak je lidové označení pro hypertenzi. Viz také krevní tlak, nízký krevní tlak (hypotenze).

„Léky na vysoký krevní tlak“ je lidové označení pro antihypertenziva. Viz také vysoký krevní tlak.

Systolický krevní tlak je tlak krve v tepnách během systoly. Normální hodnota systolického krevního tlaku u mladého dospělého člověka je přibližně 120 mmHg. Viz také diastolický krevní tlak. Viz také systola, krevní tlak.

Brachyterapie s nízkým dávkovým příkonem neboli LDR brachyterapie (zkratka LDR pochází z anglického názvu low dose rate brachytherapy) je jeden z několika způsobů provedení radioterapie, které se používají při léčbě karcinomu prostaty. V tomto případě jsou do tkáně prostaty zavedena radioaktivní zrna, která po dlouhou dobu vyzařují nízké množství radiace (ve srovnání s HDR brachyterapií) a v těle již zůstávají natrvalo. Tato metoda je doporučována u karcinomu prostaty s nízkým rizikem (viz riziková skupina). Viz také brachyterapie.

Nízkodávková výpočetní tomografie neboli LDCT (zkratka pochází z anglického názvu low-dose computed tomography) je zobrazovací metoda, při níž se používá počítač propojený s rentgenovým přístrojem, který vydává velmi nízkou dávku záření a vytváří sérii detailních snímků konkrétních oblastí uvnitř těla. Snímky jsou pořizovány z různých úhlů a slouží k vytvoření trojrozměrných zobrazení tkání a orgánů. LDCT je doporučována jako screeningové vyšetření pro lidi, kteří mají vysoké riziko vzniku rakoviny plic, přičemž toto riziko je stanoveno na základě věku a kuřácké anamnézy. Viz také výpočetní tomografie.

Nízkomolekulární hepariny jsou léky, které se řadí mezi antikoagulancia. Používají se například k prevenci trombózy, dále při léčbě hluboké žilní trombózy nebo při léčbě infarktu myokardu. Viz také molekula, heparin.

Nízkého stupně nebo nízkého stupně malignity (angl. low-grade) je pojem používaný v onkologii k označení buněk a tkání, které pod mikroskopem vypadají téměř normálně. Přitom platí, že: nádorové buňky nízkého stupně (angl. low-grade cancer cells) se svým vzhledem více podobají normálním buňkám a mají tendenci růst a šířit se pomaleji než nádorové buňky vysokého stupně; nádory nízkého stupně (angl. low-grade tumours) mají obvykle lepší prognózu než nádory vysokého stupně a nemusí vyžadovat okamžitou léčbu. Poznámka: Histopatologický stupeň neboli grade zhoubného nádoru lékaři používají při plánování protinádorové léčby a určování prognózy. Viz také histopatologický stupeň (grade), vysokého stupně (high-grade), nádorové buňky, nádor.

Zobrazeno 1 až 10 z 48

Počet výsledků